Gyermekünket várva természetes, hogy a pici életterének, alvóhelyének kialakítása központi kérdés. A hormonok is segítenek, legtöbben megtapasztaljuk a fészekrakó ösztön hatását. Sokan a babaváráskor választanak maguknak új otthont, akár éppen azért, hogy az újszülöttnek saját birodalmat tudjanak biztosítani. A leendő babaszoba vagy babasarok berendezése számos tényezőtől függ. Természetesen a babagondozással kapcsolatos elképzeléseink is befolyásolják az eredményt.
Összegyűjtöttem, milyen kérdéseket mérlegeltünk a tervezésnél. Egy másik bejegyzésben majd elmesélem, hogyan rendezkedtünk be és mennyire igazodott a gyakorlat az elképzeléseinkhez. (Spoiler: semennyire. De erről majd később.)
Az első hónapok az evés, alvás, tiszta pelenka körforgásban telnek, így az alap babaszoba-felszereléshez ezeken a témákon kell átrágni magunkat. Ha a praktikus kérdéseken túl vagyunk, jöhetnek a színek és a dekoráció. Bár biztosan megy fordítva is. Sőt, talán nem is ritka, hogy előbb van ötletünk a babaszoba színskálájáról, mint a berendezési tárgyakról. Interneten pedig elképesztő képgyűjteményeket találhatunk szebbnél szebb babaszobákról.
Abban talán mindenki egyetért, hogy dedikált alvóhelye legyen a babánknak. Viszont számos döntés árnyalja a képet. A teljesség igénye nélkül álljon itt néhány megfontolandó, illetve általunk alaposan megfontolt kérdés.
- Rendelkezésre áll-e külön szoba? Szeretnénk a kezdetektől külön szobában altatni?
- Ha külön szobában lesz a pici, szoptatáshoz/etetéshez milyen bútort válasszunk? Fotel? Kanapé? Ha kanapé, kinyitható legyen, hogy szükség esetén ott tudjunk aludni?
- Az éjszakai babagondozásban ki vesz majd részt, részt vesz-e valaki az anyukán kívül?
- Ha egy szobában lesz velünk, milyen alvó helye legyen? Kiságy? Bölcső? Babaöböl? Babafészek?
- Van elképzelésünk, hogyan altatjuk majd a picit? Persze azon kívül, hogy letesszük és alszik. Nyilván léteznek ilyen babák, én is hallottam már róluk. De nem árt felkészülni, hogy szükség lehet tárgyi segítségre: hordozó kendő, babahinta, gimnasztikai labda, hintafotel... A babaszoba berendezésénél érdemes arra is gondolni, hogy ilyen eszközöknek is jusson hely.
- Milyen ágyneműre van szükség? Hálózsák? Takaró? Rácsvédő?...
- Éjjeli fény, sólámpa vagy kislámpa legyen kéznél esti hangulatvilágításnak?
Az alvóhely mellett a pelenkázó is fontos eleme a babasaroknak. Itt talán kevesebb a kérdés, de azért akad pár:
- Külön álló pelenkázó komódot vegyünk?
- Részesítsük előnyben a kombi kiságyat? Ezzel egy befektetéssel megvan a kiságy, ruhásszekrény, ágynemű tartó, pelenkázó, ifjúsági ágy.
- Inkább alakítsunk ki pelenkázó helyet a fürdőszobában?
- A pelenkázó lap típusa, mérete is és mintája is széles skálán mozog.
- Milyen világítás szükséges az éjszakai pelenkacseréhez?
A pelenkázás helyén kívül az eszköztár és annak helyigénye is izgalmas:
- Eldobható pelenkákat használjunk vagy moshatót (is)? A mosható pelenkák világának megismerése legalább egy külön posztot megér.
- Szükség van a kapható kiegészítőkre? Pelenkakuka, popsitörlő tartó, popsitörlő melegítő, pelenkázó lapra való huzat...?
A válaszainkat befolyásolják a bababiztonság, a praktikusság, a helyigény, a pénztárcánk... Ha megválaszoltuk a kérdéseket, kezdődhet a megvalósítás.
Ha tetszett, amit olvastál, kövesd a blog Facebook oldalát is, hogy azonnal értesülj a legfrissebb bejegyzésekről!
ErikaWittlieb képe a Pixabay-en.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.